ga('send', 'pageview');
Estmedica

Haamervarvas

haamerMis on haamervarvas?
Haamervarvas on teise, kolmanda, neljanda ja viienda varba deformatsioon. Deformeerunud varvas on keskmisest lülist painutatud, meenutades visuaalselt haamrit. Haiguse algstaadiumis on haamervarvas painduv ja hõlpsasti ravitav. Kui aga probleem jääb tähelepanuta, võivad liigesed fikseeruda ja varvas vajab operatiivset ravi..


Mis põhjustab haamervarba tekkimist?
Peamine põhjus haamervarba tekkeks on mittesobivate jalanõude kandmine ja ebavõrdselt arenenud lihased, mis tavaliselt esinevad kombinatsioonis mitme erineva väiksema teguriga:

 • Et varvast sirutada ja painutada, peavad lihased töötama paaris. Kui üks lihas on teisest tugevamaks kujunenud, võib varvas jääda liiga kauaks painutatud asendisse, lihas kõvastub ja varvast ei saagi enam välja sirutada.
 • Kitsaste ninadega jalatsid võivad olla küll silmale head vaadata, kuid suruvad samas varbaid kokku ja sunnivad need painutatud asendisse. Varvaste hõõrdumine vastu jalanõu sisekülge tekitab kalluseid ja sarvestumist, mis omakorda süvendab probleemi.
 • Kõrged kontsad lükkavad omakorda labajalga alla, surudes varbad vastu jalanõud, tõstes rõhku ja painutades varbaid. Selle tulemusel lihased jäigastuvad ja kaotavad võime varvast sirutada isegi siis, kui segav jalanõu on ära võetud.

Ravivõimalusedimages
Konservatiivne ravi algab pehme ja avara ninaosaga jalanõudest. Jalatsid peavad olema 1–1,2 cm pikemad kui Teie pikim varvas (paljudel on teine varvas suurest varbast pikem). Vältige kitsaste kõrge kontsaga kingade kandmist. Võimalik on ka leida laiema ninaga jalatseid, mis ei suruks haamervarbale. Teie arst võib soovitada harjutusi, mis on mõeldud varba liikuvuse taastamise koduseks raviks. Üheks näiteks on varba ettevaatlik sirutamine või varvastega väikeste esemete põrandalt üles tõstmine. Samuti võib näiteks televiisorit vaadates või raamatut lugedes panna jalgade alla rätiku ja seda varvastega kortsutada. Arst võib soovitada ka erinevaid tallatugesid ja patju sümptomite leevendamiseks. Enne harjutuste tegemist konsulteerige kindlasti arstiga. Estmedica kliinikus kasutatakse haamervarba deformatsiooni raviks kaasaegset minimaalselt invasiivset tehnoloogiat. Kogu lõikus toimub väikese, 0,5–0,7 cm avause kaudu ja protseduur ei nõua stabiliseerivate implantaatide ega kipssideme asetamist. Lõikusest taastumine on kiire. Täpsemat infot protseduuri kohta küsige oma kirurgilt.

Korduma kippuvad küsimused:

 • Kas üheks ravivõimaluseks on lõikus?
  Kui konservatiivne ravi ei anna tulemusi või on selle alustamiseks juba liiga hilja, saab haamervarvast ravida operatsiooniga.
  Tavaliselt tehakse lõikus päevakirurgias (patsient läheb koju samal päeval) ja kohaliku tuimestusega. Operatsiooni valik sõltub deformatsiooni tüübist ja sügavusest. Lõikuse järel võib varvas punetada, olla turses ja kergelt jäik. Varvas võib olla veidi pikem või lühem kui enne. Pärast protseduuri saate kohe käia, kuid tuleb vältida pikalt kõndimist, võimalikult tihti tuleks labajalga hoida kõrgemal.
 • Kas haamervarvas võib pärast lõikust uuesti tekkida?
  Haamervarvas võib pärast lõikust uuesti tekkida, kui seda põhjustanud tegurid jäävad samaks (vt haamervarba tekkepõhjused). Uuesti tekkinud deformatsiooni raviks võib olla vajalik korduv lõikus.
Registratuuri telefon 601 0194
Kirjutage meile info@estmedica.ee
Meie aadress Narva mnt. 31, Tallinn
Oleme avatud E-R 08:00-17:00

Viewport: x

Breakpoint: visible-xs visible-sm visible-md visible-lg

218 queries in 0.272 seconds.

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Rohkem infot. Sain aru