Estmedica

Plantaarfastsiit ja kukekannus

Plantaarne fastsia on pikk peenike sidekoe riba, mis asub jalalaba alumises osas. See ühendab kanda päkaga ja toetab jalavõlvi.

01Plantaarfastsia on vajalik jalalabale mõjuva mehhaanilise stressi ja pingete absorbeerimiseks. Mõnikord aga võib liiga tugev rõhk fastsia kudesid kahjustada ja rebida. Keha loomulik vastus kahjustusele on põletik, mille tulemusena tekib valu ja plantaarfastsia jäikus.

 


Riskifaktorid

02

  • Tihti kujuneb plantaarfastsiit välja ilma täpselt määratava põhjuseta.
  • Haiguse teket võivad aga soodustada paljud tegurid:
  • Rasvumus
  • Kõrge tallavõlv
  • Korduvad jalalaba põrutavad tegevused (jooksmine, muu sport)
  • Koormuse järsk tõus või mingi uus jalga koormav tegevus
  • Labajala painutamise takistus (lihasjäikus, sidemete jäikus või muu)

03Kukekannus
Kukekannus esineb paljudel plantaarfastsiidiga inimestel, kuid ei ole alati valu põhjus. Igal kümnendal inimesel on kukekannus, kuid ainult ühel kahekümnest kukekannusega inimesest tekib valu. Järelikult võib plantaarfastsiit mõnel juhul olla ravitav ilma kukekannuse eemaldamiseta.

Sümptoomid
Plantaarfastsiidi kõige sagedasemad sümptomid:

  • Valu jalalaba alumises osas, kannapiirkonnas.
  • Valu hommikul esimeste sammude tegemisel või pika puhkamise järel, nt pärast autosõitu. Valu taandub paariminutise kõndimise järel.
  • Tugev valu pärast trenni või muud labajalga koormavat tegevust.

Konservatiivne ravi
90% plantaarfastsiidiga patsientidest paraneb keskmiselt kümne kuu jooksul alates konservatiivse ravi algusest:

Puhkus
Esimene samm valu vähendamiseks on piirata või lõpetada tegevus, mis põhjustab valu süvenemist. Võimalik, et tuleb lõpetada tegelemine spordialaga, mille puhul labajalg lööb tugevasti vastu jäika pinda – asfaldil või saalis jooksmine, steppaeroobika või muu.

Jahutus
Valu võib aidata vähendada, kui rullida labajalaga külma vee pudelit 20 minutit 3–4 korda päevas.

Mittesteroidsed põletikuvastased ravimid
Ravimid, nagu ibuprofeen ja naprokseen, vähendavad valu ning põletikku. Kui kasutate neid ravimeid rohkem kui ühe kuu, peaksite konsulteerima oma raviarstiga!

Harjutused
Plantaarfastsiiti võivad süvendada jäigad sääre- ja labajalalihased. Säärte ja labajalgade venitamine on kõige efektiivsem meetod valu leevendamiseks. 

04Hormoonsüstid
Tugevaid põletikuvastaseid ravimeid süstitakse põletikupiirkonda põletiku leevendamiseks. Süstide arv on rangelt piiratud, kuna liigne süstimine võib kaasa tuua kudede atroofiat. Enne hormoonsüstide tegemist tuleks alati konsulteerida oma arstiga.

Toetavad jalanõud ja tallad
Paksu talla ja lisapehmendusega jalanõude kasutamine võib vähendada seismisel ja käimisel tekkivat kannavalu. Maapinna vastu põrkuvas labajalas mõjub fastsiale suur rõhk, mis võib tekitada mikrotraumasid. Pehmendatud jalanõud vähendavad rõhku fastsiale ja aitavad mikrotraumasid ära hoida.

Füsioteraapia
Teie arst võib soovitada Teile füsioteraapiat. Lisaks võimlemisele võib füsioteraapia sisaldada külmaravi, massaaži ja muid meetodeid, näiteks elektriravi. Elektriravi ajal stimuleerib elektrienergia impulss raviprotsessi. Kahjuks on uuringud näidanud selle meetodi vähest efektiivsust. Kuna tegemist on aga mitteinvasiivse meetodiga, soovitab mõni arst seda proovida, kui muud võimalust peale kirurgilise ravi pole jäänud.

pt0906surgical1Kirurgiline ravi
Kirurgiline ravi on individuaalne, sõltudes kannavalu põhjustest ja mehhanismist. Estmedica kliiniku põhisuund iga operatiivse ravi puhul on protseduuri minimaalne invasiivsus ning patsiendi kiire taastumine, kasutades kaasaegset tehnoloogiat ja ravi. Kindlasti tuleb enne ravi oma kirurgiga arutada operatsiooni vajadust, meetodit ja efektiivsust.

Registratuuri telefon 601 0194
Kirjutage meile info@estmedica.ee
Meie aadress Narva mnt. 31, Tallinn
Oleme avatud E-R 09:00-17:00

Viewport: x

Breakpoint: visible-xs visible-sm visible-md visible-lg

216 queries in 0.214 seconds.

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Rohkem infot. Sain aru