Estmedica

Hemorroidide koduse ravi juhend

21. sept. 2020

 

Tähelepanu! See juhend on mõeldud arsti poolt kinnitatud hemorroidide diagnoosiga patsientidele, kergete kuni mõõdukate sümptomite vähendamiseks. Kui teil tekivad hemorroidide sümptomid kuid teile pole määratud diagnoosi, soovitame pöörduda arsti poole  kuna on teisi, ohtlikumaid haigusi, mis võivad jäljendada hemorroidide vaevusi.

 Toitumine ja sooletegevus

Regulaarsus:

Soolestik töötab kõige paremini, kui inimene sööb regulaarselt iga päev samal kellaajal. Soovitatav on vähemalt kolm söögikorda päevas.

Kiudainerikas dieet:

Kiudained pehmendavad rooja masse ja suurendavad mahtu, vähendades seeläbi roojamise ajal tekkivat koormust. Hemorroidide esinemisel on soovitatav päevane kiudainete määr 20-30 grammi päevas. Lihtsaim viis selle tagamiseks on toidulisandid: kliid (100g nisukliisid – 45g kiudaineid) või apteegis leiduvad tabletid ja pulbrid. Toidus sisalduvate kiudainete annust tuleks tõsta aeglaselt, alustades 10 grammist päevas ja  suurendades kogust järk-järgult 5 grammi võrra päevas, liikudes vajaliku annuse poole. Mõnel patsiendil võib kiudainete koguse suurendamisel tekkida valulik puhitus. Sellisel juhul tasub annust 5g võrra vähendada  ja kui probleem kaob, proovida tõsta uuesti vajaliku annuseni.

 Vesi:

Päevas tuleb juua vähemalt 1,5 liitrit vett. Üks jämesoole põhifunktsioone on vee imendumine. Kui toidus leiduvast veest ei piisa organismi vajaduse katmiseks, aeglustab sool väljaheidete läbipääsu ja võtab vajaliku vee sealt, soodustades kõhukinnisuse tekkimist.

 Liikumine:

Selleks, et sooled saaksid oma tööd hästi teha vajavad nad liikumist. Uuringud näitavad, et kõhukinnisus on vältimatu protsess voodihaigetel ja väheliikuva eluviisiga patsientidel. Soovitatav liikumise määr igas vanuses patsientidele on vähemalt 10 000 sammu päevas.

 

Soolestiku korralik töö on hemorroidide konservatiivse ravi  ja edasiste komplikatsioonide vältimise võti.

 Paikne ravi

Raviküünlad:

Enamasti aitavad kergete kuni mõõdukate hemorroidide sümptomite korral käsimüügis olevad raviküünlad. Ravikuuri pikkus on sõltuvalt ravimist 5-7 päeva. Oluline on täpselt järgida raviküünalde pakendis olevaid juhiseid.

Salvid:

Välise turse ja valu korral tasub lisaks raviküünaldele kasutada ka käsimüügis olevaid salve. Sarnaselt küünaldele on ravikuuri pikkus sõltuvalt ravimist 5-7 päeva ja oluline on täpselt järgida raviküünalde pakendis olevaid juhiseid.

Istevannid:

Istevannide vesi peaks olema keskmise  temperatuuriga (küünarnukiga katsudes ei tohiks vesi tunduda liiga kuum ega liiga külm). Vanne võiks teha sagedusega 2-3 korda päevas ja kestusega  10-15 minutit. Müügil on  spetsiaalsed tualetti paigaldatavad istumisvannid.

 Valuvaigistid

Vähese kuni mõõduka valusündroomi esinemisel on efektiivsed tablettide vormis põletikuvastased mittesteroidsed ravimid. Nende hulka kuuluvad Ibuprofeen, Naprokseen, Aspiriin ja teised.

Tähelepanu:

Ibuprofeeni tablette võib  kasutada annuses 400 mg. kuni 3 korda päevas. Ravimit ei soovitata kasutada kauem kui 5-7 päeva.

Suhtelised vastunäidustused on söögitoru, mao ja kaksteistsõrmiksoole diagnoositud haigused või valu ja põletustunne nendes piirkondades valuvaigisti võtmisel. Sellisel juhul on soovitatav pöörduda arsti poole nõu küsimiseks.

Alternatiivina on võimalik kasutada Paratsetamooli 1 g kuni 4 korda päevas 6-tunniste intervallidega.

Enne ravimite võtmist tuleb lugeda nendega kaasas olevaid juhiseid. Küsimuste korral võtke palun ühendust oma arstiga.

Täiendavad soovitused

Tugeva valusündroomi esinemisel tuleb pöörduda arsti poole. Juhul, kui eespool loetletud hemorroidide  koduse ravi meetodid  ei anna tulemusi peate nädala jooksul nõu pidama arstiga.

Arsti poole tuleb pöörduda ka kui teil esinevad hemorroididega seotud kaebused, kuid teile ei ole diagnoosi väljastatud  või kui haiguse dünaamika tuntavalt muutub.

Puudutamisel kõva, tugevalt valuliku sõlmekese olemasolu pärakupiirkonnas on märgiks tromboossest hemorroidsõlmest (ei ole üldise tervise seisukohalt ohtlik). Parimaks raviks on esimese 72 tunni jooksul kirurgi vastuvõtul tehtav trombektoomia (protseduur verehüübe eemaldamiseks kohaliku tuimestuse all), mis vähendab oluliselt valu ja kiirendab taastumist.

 

Registratuuri telefon 601 0194
Kirjutage meile info@estmedica.ee
Meie aadress Narva mnt. 31, Tallinn
Oleme avatud E-R 08:00-17:00

Viewport: x

Breakpoint: visible-xs visible-sm visible-md visible-lg

198 queries in 0.454 seconds.

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Rohkem infot. Sain aru