Kuidas aru saada, et on aeg minna veenilaiendite pärast arsti juurde?
Hetkel on veenipuudulikkuse hindamiseks tavaks kasutada süsteemi, mis võtab arvesse haiguse arenguetappe. Ja kuigi osa sellest hindamissüsteemist koosneb tehnilistest nüanssidest, mida saab hinnata ainult arst, siis on mõned tunnused, mis võimaldavad haiguse tõsidust ise hinnata.
Millised on siis nähtavad etapid ja mida teha, kui teil esineb üks neist?
☛ Etapp 0:
ei ole nähtavaid ega käegakatsutavaid märke veenihaigusest – see on kõige edukam staadium.
☛ Etapp 1:
nähtavad teleangiektaasiad e pindmised veresoonelaiendid.
Selles etapis on näha väikesi üksikuid või härmalõnga meenutavaid intradermaalseid veenilaiendeid. See etapp ei ole tervisele kahjulik, kuid sageli kahjustab jalgade esteetilist välimust.
Mida teha? Õnneks on tänapäeval palju miniinvasiivseid ja tõhusaid viise, mis aitavad seda probleemi kõrvaldada, nagu skleroteraapia, laser, raadiosageduslik eemaldamine. Kui te olete oma jalgade välimusega üldiselt rahul, siis ei ole arstivisiidi järele veel suurt vajadust, välja arvatud juhtudel, kui te tahate ultraheliuuringu abil veenduda, et teil ei ole sügavat patoloogiat. Soovitame võtta ennetavaid meetmeid, kuna te olete riskirühmas ja haigus võib areneda.
☛ Etapp 2:
alates sellest etapist võib juba rääkida nahaaluste veenide laienditest. Haiguse varases staadiumis ilmub tavaliselt nähtavale üks veen väikesel pinnal, kuid ajaga haigus süveneb ja kahjustatud ala suureneb.
See etapp jaguneb kaheks osaks:
Etapp 2, osa 1
Selles staadiumis ei esine veenilaienditega haigetel selliseid sümptomeid nagu õhtune raskustunne, tursed ja valud. Selles etapis ei ole piisava konservatiivse ravi korral tingimata vajalik arsti poole pöörduda, kuid tasub mõista, et need meetmed ei pööra protsessi ümber ja haiguse edasise süvenemise tõenäosus on väga suur.
Etapp 2, osa 2
Selles etapis esinevad teil õhtune raskustunne, valu, perioodilised tursed. Me soovitame viivitamatult pöörduda arsti poole. Arst määrab edasise ravi.
☛ Etapp 3:
ei erine väga teise etapi teisest osast, aga tursed on juba püsivad, mõnikord suurenevad need õhtu poole ja vähenevad hommikul.
Kuidas aru saada, kas tegemist on tursega? Vajutage tugevasti sääreluu piirkonnale, vaadake, kas tekkis lohk, mis ei kao kohe ära? See on turse.
Selles etapis soovitame tungivalt pöörduda arsti poole.
☛ Etapp 4:
selles staadiumis ilmnevad juba teised haigustunnused, nagu jalgade alumiste osade pruunikaks minemine, nahaaluse rasvkoe vähenemine e atroofia, lööve, sügelemine ja sageli lisandub ka naha hõrenemine.
Selles etapis olete arsti juurde minekuga juba hiljaks jäänud, sest mõned muutused on pöördumatud, ärge raskendage oma seisundit! Pöörduge kiiresti arsti poole!
☛ Etapp 5:
selles etapis on nähtavad paranenud haavandite jäljed. Jookske arsti juurde!
☛ Etapp 6:
jalgadel on juba haavandid, mis ei parane või paranevad halvasti ja sageli avanevad uuesti. Teid ootab ees pikk suhtlemine arstiga, ärge oodake kiiret tulemust ja järgige oma arsti juhtnööre – ainult nii saate oma seisundit parandada.
See etappide kirjeldus ei ole enesediagnostika juhend, vaid on infoks, et aidata teil terviseprobleeme õigel ajal ennetada. Valu, raskustunde, turse ja haavandite põhjus ei ole alati veenilaiendites, kuid alati on otstarbekas konsulteerida arstiga Estmedica kliinikust, et leida täpsed põhjused ja ennetada haiguste arengut.