Estmedica

Varikoossete veenide endoablatsioon ehk sulgemine

Hinnakiri (ligikaudne hind)  
I kategooria, ühe veeni endoablatsioon 900€
II kategooria, ühe veeni endoablatsioon + miniflebektoomia 1199€
III kategooria, endoablatsioon + kahe veeni miniflebektoomia või endoablatsioon + miniflebektoomia + perforantveenide ravi 1600€
Perforantveenide veenisisene endoablatsioon 275€
Krosektoomia 260€
Perforantveenide miniflebektoomia 220€

Mis on varikoossete veenide endoablatsioon ehk sulgemine?
Dupleks-ultraheli areng ja selle laialdasem kasutusevõtt on andnud arstidele rohkem võimalusi varikoosse veeni ja selle tekkepõhjuste üksikasjalikumaks uurimiseks. Dupleks-ultraheli kasutab ultraheli loodud pilti, et veeni visualiseerida, andes võimaluse kontrollida verevoolu suunda. Jalaveenidel on ühesuunalised klapid, mis takistavad verd tagasi allapoole valgumast. Kui klapid mingil põhjusel enam korralikult ei tööta (selliseid klappe nimetatakse ebakompetentseteks), jääb veri veenis seisma, tõstes veenisisest rõhku ja põhjustades veeni varikoosset laienemist. Selline ultraheliuuring on vajalik enne iga varikoosi patoloogia ravi, et selgitada välja refluks (vale suunaga verevool), mis põhjustab varikoosi teket, ning mõista probleemi tekke mehhanismi, suunda ja ulatust.

Pärast veenide füüsilist ülevaatust konsultatsioonil ja ultraheliuuringut koostatakse igale patsiendile individuaalne raviplaan varikoosse veeni sulgemiseks ning verevoolu ümbersuunamiseks korralikult töötavatesse veresoontesse.

Raviplaan võib koosneda ühest või mitmest allpool nimetatud meetodist:

 • Endovenoosne laserablatsioon (EVLT) – kahjustunud soone sulgemine seestpoolt, kasutades laseri energiat.
 • Endovenoosne radioablatsioon – kahjustunud soone sulgemine seestpoolt, kasutades raadiolainete energiat.
 • Ultraheli kontrolli all tehtav vahtskleroteraapia – spetsiaalse kootava ravimi kasutamine varikoosse veeni sulgemiseks.
 • Miniflebektoomia – kahjustatud veeni kirurgiline eemaldamine minimaalsete (alla 5 cm) nahalõigete kaudu.

Varikoosse veeni ablatsioon

Enne protseduuri
Enne protseduuri planeerimist arutab kirurg Teiega läbi kõik nüansid, tekkida võivad tüsistused, raviplaani plussid ja miinused ning võimalikud alternatiivid.
Enne protseduuri tuleks lõpetada verd vedeldavate ja mittesteroidsete põletikuvastaste ravimite (aspiriin, ibuprofeen jms) tarvitamine. Vajadusel võib raviarst soovitada ka asendusravimeid.

Protseduur
Varikoosse veeni ablatsiooni protseduuri tehakse laseri või raadiolaineanduriga. Haige veresoonepiirkond tuimestatakse lokaalanesteetikumiga. Protseduuri käigus sisestatakse ultraheli kontrolli all laseri või raadiolaine kateeter läbi väikese nahalõike varikoosi kahjustatud veenidesse. Laserfiiber või raadiolaine kateeter saadab välja energiaimpulsse, mis panevad veeni sulguma. Liigutades andurit mööda veeni, suletakse see järk-järgult ja veenivool suundub ümber kõrval asetsevatesse tervetesse veenidesse. Seejärel laserfiiber või raadiolaine kateeter eemaldatakse ja veritsus peatatakse survega.

Pärast protseduuri
Pärast ravi on üldjuhul vaja kanda spetsiaalseid tugisukki, mida tuleb esimesel protseduuripäeval (kui arst määrab, siis ka kauem) kanda 24 tundi ja järgmise 5–10 päeva jooksul ainult päeval. Esimestel protseduurijärgsetel päevadel võib esineda ebamugavustunnet, sügelust ja vähest valu.
Protseduuri järel esineb tavaliselt vähest turset ja verevalumeid. Võite tunda veidi valu ja ebamugavust ning ravipiirkond võib mitu päeva tunduda osaliselt tuim. Erandjuhtudel võtab taastumine aega kuni 6 kuud. Vahel harva võib alates 7.–21. päevast pärast protseduuri esineda ravitud veenide põletikulist reaktsiooni, mis võib kesta kuni 10 päeva.

Kui Teil peaks tekkima pingetunne sääres või ravitud jala turse või punetus, võtke oma raviarstiga ühendust.

Korduma kippuvad küsimused: 

 • Kui kaua veeni endoablatsioon aega võtab?
  Protseduur kestab 45–60 minutit. Kui kirurgi soovitusel kombineeritakse protseduuri teiste varikoosiravi meetoditega (nt miniflebektoomia, skleroteraapia), võib kuluda 1,5–2 tundi. Kui ravida on vaja mõlemat jalga, soovitame tavaliselt vähemalt kahte protseduuri (üks jalg korraga) intervalliga üks kuu. 
 • Millised on varikoosi endovenoosse ablatsiooni riskid?
  Endovenoosne ehk veenisisene ablatsioon on üldiselt turvaline, riski- ja armivaba protseduur. Haavade infektsiooni risk on 1 juhtum 1000 patsiendi kohta. Kui peaks tekkima põletik, võib vaja minna antibiootikumiravi.
  Harva võib mõnel patsiendil esineda tugevat turset ja verevalumeid – selle vastu aitavad tugisukad. Üliharva esinevaks tüsistuseks on ablatsioonist tingitud närvivigastus.
  Ravitud veeni põletikuline (mitteinfektsioosne) reaktsioon ravile võib tekkida 1 patsiendil 20-st. See allub üldiselt hästi ravile mittesteroidsete põletikuvastaste ravimite (nt ibuprofeen) ja jahutavate kompressidega ning taandub 10 päeva jooksul. Protseduuri üks ohtlikumaid tüsistusi on süvaveenide tromboos (SVT), mille vältimiseks tehakse pärast protseduuri alati läbi vastav profülaktika. Tromboosi tekkimise risk ühtlustub 2–4 nädala jooksul.
  Tuleb meeles pidada, et varikoossed veenid on krooniline probleem ja võivad ka pärast ravi teistes piirkondades uuesti tekkida. Samas on uuringud tõestanud, et veenisiseste ablatsioonide efektiivsus kahjustatud veenide sulgemises on ka 10 aastat hiljem 85–97%.
 • Millised on endovenoosse ablatsiooni eelised?
  Veenisisese ablatsiooni puhul ei tehta kirurgilisi lõikeid. Protseduuri käigus kasutatakse ainult 2 mm suuruseid avausi, mis ei vaja õmblusi.
  Võrreldes tavalise operatsiooniga (nn stripping) kaasneb endovenoosse ablatsiooni puhul taastumisperioodil oluliselt vähem tüsistusi ja valu. Endovenoossed ablatiivsed protseduurid on tavalisele lõikusele heaks, minimaalselt invasiivseks alternatiiviks.
  Enamikul patsientidest kaovad varikoossete veenidega seotud kaebused, nagu sügelus, jalgade raskustunne ja turse ning vaariksid, mõne kuu jooksul. Patsiendid saavad kiiresti tagasi oma tavalise elurütmi juurde pöörduda.
 • Millal võib ablatsiooni tulemust oodata?
  Enamikul juhtudest ilmneb endovenoosse laserablatsiooni tulemus kohe ja püsib ka kümne aasta pärast vähemalt 85% juhtudest. Radioablatsiooni puhul kinnitavad uuringud tulemuse püsimist kaheaastases perspektiivis 99,6%-l juhtudest.

Registratuuri telefon 601 0194
Kirjutage meile info@estmedica.ee
Meie aadress Narva mnt. 31, Tallinn
Oleme avatud E-R 08:00-17:00

Viewport: x

Breakpoint: visible-xs visible-sm visible-md visible-lg

247 queries in 0.442 seconds.

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Rohkem infot. Sain aru